WIELKANOC 2023

W dniu 5 kwietnia br. społeczność naszej szkoły na trzeciej godzinie lekcyjnej uczestniczyła w Spotkaniu Paschalnym. Uczniowie klasy 8 B w prezentowanych utworach literackich oraz pieśniach pasyjnych ukazali istotę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego  – Wielkanoc – najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji.

W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić wszystkich do refleksji nad: męką i śmiercią Chrystusa i triumfem zmartwychwstania!

W trakcie realizacji montażu słowno-muzycznego ukazano znaczenie KRZYŻA ŚWIĘTEGO na przestrzeni wieków: Krzyż – Starożytność uczyniła z niego narzędzie hańby, odrazy, męki i tortur – przeznaczone dla największych zbrodniarzy! Pierwsi chrześcijanie okryli Go tajemnicą, a jako znak wzajemnego poznawania się rysowali rybę. Średniowiecze – uznało krzyż za przedmiot publicznej czci, znak naszej wiary! Gotyk – wyrzeźbił wspaniałe krucyfiksy. Artyści zrobili z krzyża dzieło sztuki. Kupcy uczynili go przedmiotem biznesu. Ludzie zawieszają go dla ozdoby. Władcy świeccy przeznaczyli krzyż na znak uznania i przyznają krzyże wielorakich stopni dla uhonorowania ludzi zasłużonych.

Nie zabrakło także chwil refleksji – a TY – co myślisz o KRZYŻU ŚWIĘTYM? Pomyśl czasami o tym znaku wiary! W codziennym życiu krzyż oznacza: trud, obowiązek, cierpienie, a dla niektórych z nas KRZYŻ jest znakiem MIŁOŚCI!

Wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc w przygotowaniu uroczystości paschalnej zarówno co do podjętych zadań ról, jak i przygotowania dekoracji, kieruję pod adresem Grona Pedagogicznego oraz naszych uczniów, którzy poświęcając swój czas i zdolności pozwolili nam przeżyć piękne i refleksyjne chwile.

ks. Krzysztof Godlewski