Archiwum dnia: 19 kwietnia 2024

AKCJA ŻONKILE w Szkole Podstawowej w Płoniawach-Bramurze

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było największym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także jednym z pierwszycj powstań w okupowanej przez Niemców Europie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku organizuje akcję ŻONKILE upamiętniającą to wydarzenie.

Nasza szkoła 19 kwietnia 2024 roku już po raz trzeci wzięła udział w tej akcji. Uczniowie wspierani przez nauczycieli wykonali żółte papierowe żonkile – symbol tej akcji, przygotowano także gazetkę z materiałów przekazanych przez Muzeum Polin. Ponadto uczniowie uczestniczyli w zajęciach połączonych z projekcją filmów z pakietu edukacyjnego Muzeum m.in. : “Zdążyć przed Panem Bogiem” w reżyserii Hanny Krall, “Było-nie ma jest” czy słuchowisko “Szuflada”.
W tym dniu chodziliśmy z przypiętymi na piersiach żonkilami.

Organizator: Muzeum POLIN
Szkolny koordynator akcji: Elżbieta Furmańska