Archiwum dnia: 8 września 2023

Zawsze jest pora i widzieć, i mówić prawdę.
Eliza Orzeszkowa

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z ciekawymi utworami literatury polskiej.  W tym roku odbywa się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytają powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Nasi uczniowie postanowili przybliżyć tematykę tego utworu w nieco innej formie, trochę żartobliwej, trochę refleksyjnej. Wszyscy byliśmy uczestnikami programu telewizyjnego pt. „Nadniemeńskie wspomnienia”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o samej autorce, jej powieści oraz tytułowej rzece Niemen. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego czytania z podziałem na role, z książką w ręku. Bardzo nam miło, że wśród osób czytających byli: Wójt Gminy Płoniawy-Bramura p. Jakub Dudek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej p. Barbara Kobylińska oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. Klaudia Olkowska.

Myślę, że każdy po dzisiejszym spotkaniu z powieścią „Nad Niemnem” doszedł do wniosku, że pomimo różnic możemy wspólnie działać, jeżeli tylko otworzymy się na siebie. To, co nas różni, nie musi nas oddalać.

Anna Pulkowska