Andrzejki w przedszkolu

Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja

Andrzejki, obchodzone 30 listopada, są ostatnią okazją do zorganizowania hucznej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Dlatego wychowawczynie dzieci z oddziału integrującego 2-3-4-latków, w magicznej scenerii (zasłonięte zasłony, zapalone świece) zorganizowały w przedszkolu bal andrzejkowy okraszony tradycyjnymi wróżbami. Wróżby andrzejkowe mają za zadanie przepowiedzieć przyszłość, lecz żeby się spełniły „maluchy” wrzucając do wody pieniążek musiały wypowiedzieć zaklęcie: „Hokus pokus, czary mary, aby się spełniły wróżby złóżmy dary!” Dzięki wróżbom przedszkolne „panny” poznały imiona swoich przyszłych mężów, a „ kawalerowie” imiona ukochanych. Wróżba ta polegała na przebijaniu igłą papierowego serce, na odwrocie którego widniały imiona wybraków. Innym sposobem wywróżenia szybkiego zamążpójścia jest zabawa z butami. Dzieci ustawiały swoje buty jeden za drugim w pokoju. Następnie kolejno przesuwały je kierując się w stronę drzwi. Kacper Wejner, którego bucik pierwszy przekroczył próg może spodziewać się rychłego ożenku. Wróżby przeplatane były tańcem i śpiewem ludowych pieśni. Nie zabrakło przysłów i przepowiedni andrzejkowych oraz gałązki wiśni, której kwiaty potwierdzą prawdziwość wróżb. Pyszne ciasto czekoladowe przygotowane przez mamę Damiana, było miłą niespodzianką i osłodziło wybredne podniebienia naszych przedszkolaków. Mamy nadzieję, że dzisiejszy bal był przyjemną lekcją, na której najmłodsze pokolenie poznało kolejne piękne święto, pełne staropolskich obrzędów i ludowych mądrości.

M. Kacprzykowska, J. Juniak