Archiwum dnia: 3 czerwca 2022

#SuperKoderzy

24 września 2021 r. piętnaścioro uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Gołasia w Płoniawach-Bramurze rozpoczęło swoją przygodę z programem Fundacji Orange #SuperKoderzy. Młodzież realizowała ścieżkę Dziennikarze Przyszłości. Na zajęciach dodatkowych oraz lekcjach języka polskiego zapoznali się z najważniejszymi informacjami związanymi z reportażem jako gatunkiem publicystycznym. Analizowali różnego rodzaju teksty i nagrania, określali ich tematykę, wskazywali cechy dobrego reportera oraz tworzyli schematy różnych reportaży. Cały czas przygotowywali się do nagrywania podkastów, ćwiczyli emisję głosu i dykcję. Zwiedzając bliższą i dalszą okolicę, spotykając się z różnymi ludźmi, szukali ciekawych tematów na reportaże. Praca w zespole okazała się samą przyjemnością. Uczniowie podzielili się na cztery grupy. Sami wybrali spośród siebie naczelnych, koordynatorów, wywiadowców, technicznych i fotografów. Wybór tematów również był samodzielną decyzją naszych młodych reporterów. Jesteście ciekawi, jakie tematy ich zaciekawiły? „Droga ku przyszłości”, „Hobby”, „Sport w szkole”, „Co skusiło Cię, by zostać nauczycielem?”. Bycie reporterem oznacza również bycie informatykiem, programistą. Każdy z uczestników programu dowiedział się, jak łatwo nagrywać i edytować dźwięk w programie Audacity. Uczniowie odbyli też kilka lekcji z programowania w Scratchu. Stworzyli plany swoich podkastów, a na koniec zmontowali swoje reportaże, wykorzystując do tego wcześniejsze nagrania, zrobione zdjęcia i animacje. Na koniec zaprezentowali je na forum klasy, a później szkoły.

Nasza przygoda tak szybko się zakończyła. Przerywana była nauką zdalną, kwarantannami, przeżyciami związanymi z wojną w Ukrainie. Na szczęście udało nam się osiągnąć cel. Życzymy, aby inni uczniowie mieli również okazję sprawdzić się w tej roli, jaka była nam dana. Nie ukrywamy, że jednym z największych utrudnień przy realizacji projektu był fakt, że jesteśmy uczniami ósmej klasy, co wiąże się z ogromem nauki i przygotowaniami do egzaminu. Dlatego szczególnie polecamy udział w programie młodszym uczniom, tak, abyście znaleźli dużo czasu na realizowanie swoich pasji. Jeszcze raz dziękujemy, za umożliwienie nam udział w tak pouczającym projekcie. Doświadczenie, które zdobyliśmy, na pewno przyda nam się w życiu. A kto wie, może ktoś z nas pójdzie tą drogą. Dziękujemy!
Oto link do jednego z naszych reportaży: